logo
czytaj E-gazety prasa online


Znów wsiądziemy na BiKeRy

2018-03-21

W niedzielę wielkanocną, 1 kwietnia, na ulice Białegostoku wrócą rowery miejskie i rozpocznie się piąty sezon BiKeRa. W tym roku mieszkańcy miasta i dwóch sąsiednich gmin będą mieli do dyspozycji aż 654 rowery i 62 stacje wypożyczeń. To dzięki zaplanowanej przez miasto rozbudowie systemu o dwie kolejne stacje oraz uruchomieniu przez operatora sieci – firmę Nextbike Polska – sześciu stacji sponsorskich.

Fot. UM Białystok

BiKeR to system, który wciąż się rozrasta. Rośnie liczba stacji, rowerów, rośnie też liczba użytkowników. Korzysta z niego już niemal 60 tysięcy osób. W sumie w tym roku BiKeR powiększy się o 8 nowych stacji rowerowych i 80 rowerów. Dwie stacje – 42 Pułku Piechoty/ Zacisze Dolistówka i Al. Konstytucji 3 Maja/Studzienna – zostaną uruchomione z inicjatywy Urzędu Miejskiego. O ich lokalizacjach zadecydowali sami mieszkańcy. Sześć kolejnych, sponsorskich stacji rowerowych zostanie uruchomionych na stacjach paliw przy ul. gen. W. Sikorskiego 35, ul. 1000-Lecia Państwa Polskiego 11A, ul. ks. S. Suchowolca 12, ul. Kawaleryjska 27, ul. Baranowicka 42 i ul. gen. S. Maczka 47. Białystok to jedno z sześciu miast, w których takie sponsorskie stacje zostaną w tym roku utworzone. Będą one elementem systemu BiKeR i będzie można z nich korzystać na tych samych zasadach.

– Ubiegły sezon był rekordowy, ten zapowiada się równie dobrze – mówi zastępca prezydenta Białegostoku Adam Poliński. – Mamy nadzieję, że w tym roku jeszcze bardziej zwiększy się liczba mieszkańców, którzy będą wybierali rower miejski zamiast własnego auta.

Konta użytkowników systemu pozostają aktywne. Osoby, które po raz pierwszy zechcą skorzystać z systemu BiKeR, powinny zarejestrować się poprzez stronę internetową. Po wpłaceniu 10 złotych, z których finansowane będą przyszłe wypożyczenia i aktywacja konta, można już korzystać z rowerów. Pierwsze 20 minut każdego wypożyczenia jest zawsze bezpłatne. Klienci Białostockiej Komunikacji Miejskiej, którzy identyfikują się przy terminalu za pomocą karty BKM z zakodowanym i ważnym biletem (okresowym lub wieloprzejazdowym), mogą skorzystać z preferencyjnego cennika. Obejmuje on aż 30 minut bezpłatnego wypożyczenia. Po przekroczeniu tego czasu opłaty są naliczane zgodnie z cennikiem (od złotówki za pierwszą godzinę).

Samo wypożyczenie roweru jest bardzo łatwe. Można to zrobić za pomocą specjalnej aplikacji na smartfony lub skorzystać z zamontowanego przy każdej stacji dotykowego terminala. Wystarczy wpisać numer telefonu, kod PIN i numer wybranego roweru.

Warto przypomnieć, że system BiKeR obejmuje swym zasięgiem nie tylko miasto Białystok, ale również po dwie stacje w Choroszczy i gminie Juchnowiec Kościelny. Jednorazowa rejestracja w systemie BiKeR umożliwia korzystanie z rowerów Nextbike w całej Polsce i na świecie, m.in. w Warszawie, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Wrocławiu czy w Berlinie.

Źródło: UM Białystok

Najnowsze wydanie

1 strona