logo
czytaj E-gazety prasa online


Nowy bolid na Politechnice Białostockiej

2018-07-02

Po dziewięciu miesiącach pracy studenci Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej zaprezentowali swoje nowe auto wyścigowe. To już piąty bolid skonstruowany przez zespół Cerber Motorsport. W tym roku studenci planują wystartować na torach wyścigowych podczas międzynarodowych zawodów Formula Student we Włoszech, na Węgrzech i w Czechach. Projekt wsparło finansowo Miasto Białystok w ramach umowy dotyczącej promocji miasta.

Fot. UM Białystok

Projekt Formula Student to nie tylko budowanie bolidów i start w prestiżowych zawodach. To wspólna praca kilkudziesięciu osób – poprzez projektowanie, przeprowadzanie symulacji, obliczeń oraz wykonywanie poszczególnych elementów i składanie układów w całość. Dzięki temu każdy ze studentów może zdobyć wiedzę inżynierską i przygotowanie menadżerskie w praktyce.

Większość komponentów bolidu to autorskie układy zaprojektowane przez poszczególne osoby lub całe działy, a także wykonane samodzielnie lub przez sponsorów projektu – firmy współpracujące z Cerberem. To właśnie współpraca z biznesem, lokalnymi firmami daje szansę na rozwój projektu. Piąte auto wyścigowe powstało we współpracy z ponad 40 firmami z całej Polski. Od kilku lat także Miasto Białystok wspiera finansowo projekty PB związane z bolidami w ramach umowy dotyczącej promocji miasta. W tym roku przeznaczono na to 150 tys. zł.

– To ogromna satysfakcja widzieć, jak nasi studenci budują kolejne pojazdy i ścigają się na zagranicznych torach – powiedział zastępca prezydenta Rafał Rudnicki. – Dzięki takim przedsięwzięciom świat słyszy o Politechnice Białostockiej i o naszym mieście.

Pracując nad nowym autem, członkowie zespołu wzięli udział z bolidem CMS-04 w zawodach Formula SAE Michigan w USA, gdzie na ponad 110 drużyn zajęli 35. miejsce.

Główne założenia projektu CMS-05 to: zmniejszenie masy pojazdu w porównaniu do poprzedniego modelu, zwiększenie mocy, zachowanie niezawodności auta. Pojazd waży ok. 195 kg, ma zmodyfikowany, motocyklowy silnik Honda CBR 600 RR o mocy 85KM.

Planowany jest udział CMS-05 w następujących zawodach Formula Student 2018:
• Formula SAE Italy 2018 – zawody na torze Ricardo de’Melegari, Varano, Włochy (11-15 lipca 2018 r.). W ostatnim sezonie na zawodach we Włoszech bolid Politechniki Białostockiej znalazł się 3-krotnie w TOP10 w konkurencjach dynamicznych: 3. miejsce Sid Pad, 6. miejsce Acceleration i 9. miejsce Autocross. Z prezentacją biznesową – jedną z konkurencji statycznych – uplasował się na 10. miejscu.
• Formula Student East 2018 – zawody na torze Zalaegerszeg Automotive Proving Ground, Węgry (18-22 lipca 2018 r.). W tych zawodach zespół studentów z Politechniki Białostockiej weźmie udział po raz pierwszy.
• Formula Student Czech Republic 2018 – na torze Autodrom Most (31 lipca-4 sierpnia 2018 r.). Na zawodach w Czechach w ubiegłym sezonie drużyna PB zajęła 2. miejsce w konkurencji statycznej Cost Event oraz 5. miejsce w konkurencji dynamicznej Skid Pad.

Źródło: UM Białystok