logo
czytaj E-gazety prasa online


Ciężarówki na LNG ruszają na polskie drogi – największy kontrakt w Polsce

2019-10-01

Fot. kurier.pap.pl

PGNiG Obrót Detaliczny oraz firma Bisek-Asfalt zawarły największy na polskim rynku kontrakt na dostawy skroplonego gazu dla floty samochodów ciężarowych. Umowa przewiduje dostawę 1000 ton LNG w ciągu 12 miesięcy.

Kontrakt podpisany został w Kostomłotach (dolnośląskie), w siedzibie firmy Bisek-Asfalt, która specjalizuje się w branży robót drogowych i transportu specjalistycznego i dysponuje 27 ciągnikami siodłowymi zasilanymi paliwem LNG. 

„To największy pod względem wolumenu kontrakt, jaki podpisujemy z przedsiębiorcą, który na co dzień zarządza flotą ciągników siodłowych” – powiedział PAP Henryk Mucha, prezes PGNiG OD.

Zaznaczył również, że jest to największy tego typu kontrakt w skali całego kraju. W jego opinii, wprowadzenie zerowej stawki podatku akcyzowego na ekologiczne paliwa gazowe służące do celów transportowych i związana z tym możliwość obniżenia ceny gazu CNG i LNG średnio o 10 proc., korzystnie wpłynie na rozwój gazomobilności w polskim transporcie. 

Jak poinformował Michał Bisek, prezes Bisek-Asfalt, firma już od 2013 roku prowadziła doświadczenia z napędem gazowym, które wykazały, że jego użytkowanie jest bardzo opłacalne. „Potwierdziły się nasze oczekiwania co do ekonomicznej strony projektu” – powiedział Bisek. 

Według niego, w perspektywie 10-15 lat technologia LNG będzie wykorzystywana w około 20% pojazdów.

Jak podkreślił Maciej Woźniak, wiceprezes PGNiG S.A., gaz w silnikach samochodowych wytwarza bardzo niewiele zanieczyszczeń w porównaniu z paliwami ropopochodnymi. „To jest paliwo kilkukrotnie czystsze, jeśli chodzi o cząstki stałe i ponad 90 proc. czystsze, jeśli chodzi o emisję tlenków azotu” – powiedział Woźniak. 

Źródło: Centrum Prasowe PAP
http://kurier.pap.pl/node/1425