logo
czytaj E-gazety prasa online


Funkcjonariusze KAS i CBŚP zlikwidowali nielegalną fabrykę papierosów

2018-10-04

Funkcjonariusze podlaskiej KAS oraz policjanci z białostockiego Zarządu CBŚP uderzyli w przestępczość akcyzową. W wyniku wspólnej akcji mundurowi zabezpieczyli w Białymstoku kompletną linię do wytwarzania i pakowania papierosów wartą ok. 1,5 miliona złotych, likwidując fabrykę jeszcze przed uruchomieniem nielegalnej produkcji.

Funkcjonariusze KAS z Podlaskiego Urzędu Celno-Skarbowego oraz policjanci białostockiego CBŚP ustalili, że na jednej z posesji w Białymstoku przygotowywana jest do uruchomienia nielegalna fabryka papierosów. Mundurowi wkroczyli do wytypowanego wcześniej budynku, likwidując przestępczy proceder w zarodku.

Na miejscu funkcjonariusze znaleźli i zabezpieczyli profesjonalne maszyny, za pomocą których produkowane miały być papierosy. W ręce mundurowych wpadł również nielegalny tytoń oraz komponenty do produkcji papierosów w postaci filtrów, klejów, naklejek oraz bibuły papierosowej.

Budynek, w którym miała funkcjonować fabryka został profesjonalnie przygotowany przez organizatorów przestępczego przedsięwzięcia. Na jego parterze znajdowała się hala produkcyjna, natomiast na piętrze urządzono pomieszczenia socjalne dla pracowników obsługujących maszyny. Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że nielegalna linia, której wartość rynkową szacuje się na ok. 1,5 miliona złotych, mogła wyprodukować nawet 1 milion szt. papierosów na dobę.

Podczas akcji zatrzymano 5 osób przygotowujących linię do uruchomienia. Śledztwo w tej sprawie prowadzi Podlaski Urząd Celno-Skarbowy w Białymstoku pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Białystok-Południe. Uczestnikom nielegalnego procederu grozi kara pozbawienia wolności do 5 lat. Sprawa ma charakter rozwojowy.

Tekst i fotografie Podlaska KAS