logo
czytaj E-gazety prasa online


„Clear Of People”
– spotkanie z Michałem Iwanowskim

2018-11-27

Fot. Książnica Podlaska

Fundacja Polska Pomoc i Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku zapraszają 1 grudnia 2018 r. (sobota) o godz. 17.00 na spotkanie z fotografem Michałem Iwanowskim.

Michał Iwanowski – urodzony w 1977 roku. Pochodzi z Wrocławia, mieszka i pracuje w walijskim Cardiff. Fotograficzny freelancer. W swojej twórczości zajmuje się relacją pamięci i jej relacji z obrazem fotograficznym. W 2009 roku otrzymał nagrodę „Emerging Photographer” przyznawaną przez kanadyjską Magenta Foundation. Nominowany i nagradzany w międzynarodowych plebiscytach, m. in. laureat British Journal of Photography w ramach projektu Assistance Award. Uczestnik licznych wystaw indywidualnych i zbiorowych. Jego prace szeroko komentowały międzynarodowe media, takie jak „Guardian”, BBC, „FK Magazine” czy „Wired”. W tym roku dużym echem odbił się jego kolejny projekt. Zrealizował postulat anonimowego graffiti, które zobaczył w Cardiff, nawołującego: „Go home, Polish”. Odbył więc pieszą podróż z Cardiff do Wrocławia, zadając napotkanym po drodze osobom pytanie: „Gdzie jest dom?”. Iwanowski jest autorem wystawy „Clear Of People”, którą będzie można zobaczyć na Rynku Kościuszki w Białymstoku w dniach 29 listopada – 14 grudnia 2018.

Clear of people
Jak najdalej od ludzi – tylko tak można uciec z niewoli. Nocą, omijając osady, wsie i wszelkie ślady ludzkich skupisk.
Dziadek Michała Iwanowskiego Anatol i jego brat Witek w 1945 roku uciekli z sowieckiego obozu w Kałudze, 200 km od Moskwy. Przebyli 2.000 km na piechotę i wkradając się do towarowych wagonów. Po dotarciu do rodzinnego domu pod Wilnem dowiedzieli się, że ich rodzinę wysiedlono na tzw. Ziemie Odzyskane. Uciekinierom podróż zajęła ok. 12 tygodni. Przebyli trasę z Kaługi, przez okolice Homla, Baranowicz, Lidy, Wilna, przez Mazowsze aż do Wrocławia.
Artysta postanowił przebyć tę samą trasę ze swoim aparatem fotograficznym. Bazował na mapie stworzonej przez Witka. W pierwotnym założeniu samotna wędrówka miała zbliżyć Artystę do dziadka. Ostatecznie stała się dziesięciotygodniową medytacją nad siłą ludzkiego ducha i wolą życia. Iwanowski nie poszukuje w dziadku i jego bracie ani heroicznych cech, ani bohaterskich osiągnięć. Nie osądza biegu historii. Nie idealizuje też zachowań swoich przodków ani ich postaw. Pochyla się natomiast nad jednostkowym przeżyciem w zderzeniu z rzeczywistością: niepewną, niebezpieczną, poddaną rytmom przyrody, ale też prawom „wielkiej” historii: ruchom wojsk, granic administracyjnych, organom przymusu i kontroli. Kim jest pojedynczy człowiek w skali całego pokolenia? Jakie jest miejsce jednej osoby w skali całej historii?
Czy krajobraz może zbliżyć do nieżyjącej już, bliskiej nam osoby? Czy można w nim odnaleźć jej cząstkę, choć minęło już ponad 70 lat? Jak wiele może znieść człowiek, który unika innego człowieka? Na co może liczyć? Po zakończeniu podróży Michał Iwanowski stworzył photobooka „Clear Of People”. Doceniony wieloma nagrodami i wyróżnieniami, uznany został przez „Guardian” za jeden z najlepszych photobooków roku w Wielkiej Brytanii i Europie.

Fundacja Polska Pomoc jest białostocką organizacją pożytku publicznego. Wspiera środowisko polskich działaczy, nauczycieli i społeczników ze Wschodu, głównie z Białorusi. Prowadzi zimową akcję charytatywną „Polska Paczka na Wschód”, wspiera działania oświatowe i kulturalne kierowane głównie do dzieci uczących się języka polskiego, wspiera letni wypoczynek w Polsce, współpracuje przy zadaniach mających na celu zachowanie i upowszechnianie dziedzictwa. Wśród głównych działań Fundacji jest rejestrowanie i popularyzacja wiedzy o losach ofiar sowieckich deportacji i prześladowań. Obecnie prowadzone są badania terenowe i wywiady ze świadkami historii oraz ich bliskimi na terenie Polski i Białorusi. Wkrótce uruchomiony zostanie nowoczesny serwis Sybirak.pl, który będzie dawał możliwość zapoznania się z gromadzonymi i dzielenia się własnymi materiałami o losach zesłańców. Ponadto znajdą się w nim pomocnicze materiały dla osób zainteresowanych samodzielnym prowadzeniem rozmów lub badań. Wśród historii zamieszczonych w serwisie Sybirak.pl znajdzie się także opowieść o Michale Iwanowskim i jego projekcie „Clear Of People”.
Organizatorem spotkania jest Fundacja Polska Pomoc, współorganizatorem Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku.

WSTĘP WOLNY

Źródło: Dział Promocji i Wydawnictw Książnica Podlaska