logo
czytaj E-gazety prasa online


Dni Patronalne Białegostoku

2018-09-21

Fot. UM Białystok

Od 26 do 30 września w Białymstoku będą obchodzone Dni Patronalne – święto patrona naszego miasta, błogosławionego księdza Michała Sopoćki. W tych dniach na białostoczan czekają liczne wydarzenia religijne i kulturalne, m.in. koncert Zakopower na Rynku Kościuszki i prezentacja pierwszego wydania „Wspomnień” autorstwa ks. Sopoćki.

Obchody święta patrona Białegostoku bł. ks. Michała Sopoćki rozpoczną się w środę 26 września. Od tego dnia do niedzieli potrwa Jarmark Jesienny na Rynku Kościuszki. Oficjalnie Dni Patronalne rozpoczną się następnego dnia, w czwartek, od spotkania w Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym Archidiecezji Białostockiej o godz. 10.00. Wtedy zostaną rozstrzygnięte dwa konkursy artystyczne związane z osobą ks. Sopoćki. Tego dnia odbędzie się też msza w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego i procesja z relikwiami bł. ks. M. Sopoćki z sanktuarium do Archikatedry Białostockiej.

W piątek 28 września o godz. 15.00 zostanie poświęcona ulica i rondo bł. ks. M. Sopoćki. Natomiast w sobotę o godz. 17.00 odbędzie się prezentacja książki i audiobooka „Wspomnienia” autorstwa ks. Sopoćki. O 18.00 na Rynku Kościuszki rozpocznie się koncert zespołów Winnica i Zakopower.

– Ksiądz Michał Sopoćko jest patronem Białegostoku od 2016 r. Postać księdza, jego działalność i związek z naszym miastem są dla białostoczan powodem do dumy. Dlatego co roku w naszym mieście organizowane są Dni Patronalne, podczas których przypominamy o jego życiu i dokonaniach – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Do udziału w wydarzeniach związanych ze świętem patrona zapraszają prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski i metropolita białostocki ks. abp Tadeusz Wojda. Szczegółowy harmonogram jest dostępny w załączniku.

Ksiądz Michał Sopoćko został beatyfikowany 28 września 2008 r. Patronem Białegostoku ogłoszono go w lutym 2016r.

Źródło: UM Białystok

Najnowsze wydanie

1 strona