logo
czytaj E-gazety prasa online


Nowe rzeźby w Ogrodzie Branickich

2018-08-08

Cztery nowe rzeźby trafiły do Ogrodu Branickich. To żywioł Ognia i trzy znaki Zodiaku: Koziorożec, Wodnik i podwójna rzeźba przedstawiająca Ryby. Jeszcze w tym roku dołączą do nich następne cztery wyrzeźbione postacie.

Fot. UM Białystok

Ogień, Koziorożec, Wodnik i Ryby to kolejne z dwunastu nowych rzeźb, które do końca października 2018 r. pojawią się w Ogrodzie Branickich. To tzw. putta na postumentach. Pod koniec ubiegłego roku w trzech parterach bukszpanowych ustawiono 12 kamiennych cokołów. Teraz są one uzupełnianie o rzeźby.

– Ogród Branickich to jedno z najpiękniejszych i najbardziej reprezentacyjnych miejsc Białegostoku. Staramy się, aby był wciąż piękny i podziwiany – mówi zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki. – Warto wybrać się tam na spacer i obejrzeć rzeźby, które w tym roku stanęły w ogrodzie.

Do 31 października w Ogrodzie Branickich pojawią się ostatnie cztery rzeźby z tego cyklu: Baran, Byk, Bliźnięta i żywioł Wody.

Rzeźby wykonywane są w piaskowcu. Wartość ich wykonania wynegocjowano na kwotę 739 tys. zł. Wykonawcą jest artysta-rzeźbiarz Grzegorz Kwapisiewicz z Suchedniowa.

Źródło: UM Białystok