logo
czytaj E-gazety prasa online


KAS udaremniła przemyt 185 tysięcy paczek papierosów

2018-12-07

Przemyt ponad 185 tysięcy paczek papierosów udaremnili funkcjonariusze KAS z polsko-białoruskiego przejścia granicznego w Kuźnicy (woj. podlaskie). Kontrabanda ukryta była w ciężarówce przewożącej ładunek sypkiego materiału ściernego.

Funkcjonariusze z Oddziału Celnego Drogowego w Kuźnicy wytypowali do kontroli tira kierowanego przez 48-letniego obywatela Białorusi. Zgodnie z dokumentami w naczepie ciężarówki miały znajdować się kartony z sypkim materiałem ściernym.

W trakcie szczegółowego sprawdzania ładunku okazało się, że deklarowany towar znajduje się tylko w części kartonów. W pozostałych ukryte były papierosy przysypane warstwą czarnego proszku.

Rozładunek, dokładne sprawdzenie wszystkich kartonów oraz przeliczenie kontrabandy trwało ponad dobę. W sumie w ciężarówce funkcjonariusze znaleźli ponad 185 tysięcy paczek papierosów oznaczonych białoruskimi znakami akcyzy.

Służba Celno-Skarbowa wszczęła w sprawie przemytu postępowanie karne skarbowe rekwirując zatrzymane papierosy oraz ciężarówkę wraz z naczepą. Białoruski kierowca został przesłuchany. Aktualnie funkcjonariusze sprawdzają skąd pochodził nielegalny towar i gdzie miał faktycznie trafić

Gdyby zatrzymane wyroby tytoniowe zostały wprowadzone do nielegalnej sprzedaży straty Skarbu Państwa z tytułu utraconych podatków wyniosłyby ok. 4 miliony złotych.

Tekst i fotografie Podlaska KAS