logo
czytaj E-gazety prasa online


Jakie ćwiczenia dla seniora?

2019-01-07

Ruch to zdrowie - to wiedzą wszyscy. Tylko jaką aktywność wybrać dla seniora, by mu nie zaszkodzić? To zależy od jego stanu.

WHO zaleca ogólnie:

• aktywność fizyczną umiarkowaną – czyli np. marsze czy spacery - przez 30 minut pięć razy w tygodniu. Jeśli osoba starsza jest bardzo sprawna fizycznie, może to zamienić na 20 minut intensywnych ćwiczeń trzy razy w tygodniu;

• dodatkowo: 2-3 razy w tygodniu ćwiczenia zwiększające siłę i wytrzymałość mięśni.

Co jest bardzo istotne w ćwiczeniach dla seniorów? Trening siłowy (dostosowany do możliwości!) oraz ćwiczenia poprawiające koordynację – dzięki temu minimalizuje się groźbę upadków.

Czemu ćwiczenia są tak ważne dla osób w podeszłym wieku?

• Wraz z wiekiem zmniejsza się zarówno masa mięśni, jak i ich siła. Badania pokazują, że u osób 80-letnich masa mięśniowa jest o 30-50 proc. mniejsza niż u 40-latków. Ćwiczenia pozwalają na spowolnienie tych procesów, zwiększają siłę mięśni, przez co dłużej zachowana jest sprawność fizyczna.

• Ćwiczenia mają duży wpływ na układ krążeniowo-oddechowy – siedzący tryb życia powoduje, że serce gorzej pracuje: maleje pojemność wyrzutowa i minutowa tego mięśnia, a wzrasta ciśnienie krwi.

• Aktywność fizyczna przeciwdziała osteoporozie i łagodzi jej przebieg.

• Ćwiczenia fizyczne poprawiają koncentrację i uwagę, powodują lepsze samopoczucie.

Czy można ćwiczyć oglądając telewizję?

Jak najbardziej! Fizjoterapeuci zalecają osobom starszym napinanie i poluźnianie poszczególnych partii mięśni: ud, łydek, ramion, przedramion, pośladków, przywodzenie i odwodzenie łopatek np. podczas siedzenia w fotelu.

Czy wyszywanie, przyszywanie guzików, majsterkowanie to również aktywność fizyczna?

Na pewno tak – takie drobne czynności manualne pozwalają ćwiczyć koordynację ruchową i są bardzo wskazane.

O co należy zadbać w trakcie ćwiczenia?

Wielu seniorów może mieć problem z równowagą. Dlatego podłoże do ćwiczeń powinno być stabilne, z powierzchnią antypoślizgową, należy zadbać o możliwość podparcia podczas ćwiczeń i unikać takich, które wymagają gwałtownych, zbyt szerokich ruchów. Najlepiej, jeśli rehabilitant opracuje indywidualnie zestaw ćwiczeń dla konkretnej osoby i nauczy ją je wykonywać samodzielnie w domu.

Tekst i fotografie zdrowie.pap.pl