logo
czytaj E-gazety prasa online


Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom 2018 - inauguracja

2018-11-30

Fot. Caritas

Od 25 lat wigilijna świeca Caritas tworzy polską tradycję świąteczną.

Tegoroczne hasło przewodnie brzmi „Świeca, która tworzy polską wigilię”. – Świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom są symbolem przychodzącego na świat Chrystusa, który rozprasza ciemności, przynosi ciepło i pokój. My, czerpiąc z tego wzoru, możemy wnosić radość do codzienności dzieci i rodzin korzystających z pomocy Caritas, właśnie poprzez obecność świecy na wigilijnym stole – podkreśla ks. Adam Kozikowski, dyrektor Caritas Archidiecezji Białostockiej.

Od najbliższej niedzieli (2 grudnia), która jest pierwszą niedzielą Adwentu, świece będą dostępne we wszystkich parafiach Archidiecezji Białostockiej. Część dochodu uzyskanego ze świec Caritas zostaje w parafiach – Wierzymy, że parafialne Zespoły Caritas najlepiej znają potrzeby sąsiadów. Wiedzą, które dzieci potrzebują dofinansowania obiadów w szkołach, w których domach paczka żywnościowa będzie ważnym odciążeniem budżetu – wyjaśnia ks. Adam Kozikowski.

10 groszy ze sprzedaży każdej świecy trafia do Caritas Polska, a stamtąd - na realizację konkretnego projektu związanego z dziećmi poza granicami naszego kraju. Caritas Archidiecezji Białostockiej opłaca produkcję i dystrybucję świec Wigilijnego Dzieła Pomocy, a dochód wydaje na pomoc dzieciom z najuboższych rodzin – na przykład wykupując obiady w szkołach, dofinansowując wyjazdy letnie czy zajęcia dla dzieci z niepełno­sprawno­ściami w specjalistycznych placówkach.
Od 19 lat Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom jest ekume­ni­cznym przedsięwzięciem tworzonym wspólnie przez Caritas Kościoła Katolickiego, Diakonię Kościoła Ewange­lic­kiego i Eleos Polskiego Kościoła Prawosławnego. W tym roku Caritas Archidiecezji Białostockiej przygotowała 25 tysięcy świec, ELEOS – 4 tysiące, a Diakonia – tysiąc.

Przez 25 lat Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom sprzedano ponad 50 milionów świec.

Źródło: Caritas Archidiecezji Białostockiej/