logo
czytaj E-gazety prasa online


Fanklub "Wokół tkaniny" i podsumowanie projektu

2018-11-14

Fot. WOAK

Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku realizuje przez cały rok działania w ramach projektu „Nowy wątek w tkactwie tradycyjnym”. W projekcie, trwającym od maja tego roku, WOAK ponownie sięgnął do tkactwa ludowego jako źródła inspiracji oraz wartości samej w sobie, aby chronić i zachować wzornictwo i tradycyjne techniki tkaniny podlaskiej oraz je upowszechniać, zwłaszcza wśród młodych. Na przestrzeni kilku miesięcy odbyły się warsztaty, spotkania i konkursy, powstał również. Rok temu, za sprawą podobnego projektu, został utworzony został szlak „Kraina wątku i osnowy”, obecnie by go uaktywnić i zachęcić młodzież do odwiedzania znajdujących się tam pracowni tkackich, WOAK podjął się organizacji pierwszego wyjazdu na szlak połączonego z działaniami streetartowymi, nawiązującymi do tkaniny dwuosnowowej. Grupa młodych ludzi mogła odwiedzić pracownie tkackie znajdujące się na szlaku, poznać twórczynie i zostawić swój ślad na chodnikach i ulicach Janowa oraz Korycina.

– Nasze działania wokół tkaniny są wielopłaszczyznowe – mówi Krystyna Kunicka z WOAK, koordynatorka projektu – – Po pierwsze, mają wykształcić następców, którzy nauczą się technik tkackich, a także zapoznają się z tradycyjnym wzornictwem, dzięki czemu w przyszłości będą mogli sami tkać i uczyć innych. Po drugie, mają zachęcić młodych ludzi do czerpania z tradycji, dlatego w Białymstoku, przy naszym ośrodku utworzyliśmy fanklub „Wokół tkaniny”, w którym propagujemy wzornictwo z tkanin i technikę tkacką.
Fanklub to cykliczne spotkania przy pracowni plastycznej WOAK, w których mogą wziąć udział sympatycy tkactwa w różnym wieku, ze szczególnym uwzględnieniem młodzieży. Członkowie fanklubu wymieniają się informacjami oraz opiniami, a przede wszystkim uczestniczą w atrakcyjnych warsztatach, m.in.: aplikacji, batiku oraz malowania za pomocą szablonów. Zorganizowane działania, w tym wyjazd, miały nie tylko przybliżyć podlaskie rękodzieło, ale pokazać, w jaki sposób można wykorzystać je do animacji w przestrzeni miejskiej.

Przed nami jeszcze zakończenie projektu, które odbędzie się 20 listopada, o godz. 11, w WOAK przy ul. Kilińskiego 8. Na wydarzenie zaprosimy zainteresowanych, a przede wszystkim członków fanklubu, uczestników warsztatów, wyjazdów, a także laureatów konkursu plastycznego. Zaprezentujemy prace wykonane na wszystkich warsztatach, które odbyły się w ramach projektu, i opowiemy o nich na podstawie dokumentacji fotograficznej. Będziemy promować też książeczkę edukacyjną dla dzieci „Jak powstaje tkanina”, w której znalazły się również ciekawostki, krzyżówki, rebusy i zagadki dotyczące tkania na krosnach, tematyki i kompozycji ludowych tkanin.

Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Więcej informacji udziela Dział Sztuk Plastycznych WOAK, tel. 85 740 37 15, galeria@woak.bialystok.pl.

Źródło: Dział Promocyjno-Edytorski WOAK