logo
czytaj E-gazety prasa online


Białostoccy filmowcy seniorzy z Pierwszą Nagrodą na międzynarodowym Festiwalu Filmowym Senior Movie w Szczecinie!

2018-11-27

Fot. BOK

DKF "GAG" przy Białostockim Ośrodku Kultury z radością informuje, że film "Mam tutaj przeszłość i teraźniejszość", który powstał w ramach ubiegłorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA, zdobył Pierwszą Nagrodę na międzynarodowym Festiwalu Filmowym Senior Movie w Szczecinie!

Film powstał podczas warsztatów animacji dla seniorów "Ożywić wspomnienia", które poprowadziły Magdalena Bryll i Natalia Spychała z Fabryki Form Fszelakich.
Jego autorami są: Alicja Adamowicz, Leonarda Busłowska, Aleksy Charkiewicz, Zdzisława Cieślukowska, Halina Danisiuk, Elżbieta Kackieło, Helena Łukaszewicz, Wiesława Popiel, Danuta Rogalska, Bożena Sienkiewicz, Julia Szeps, Alicja Temler i Maria Waśkiewicz.

W uzasadnieniu Jury napisało: Za atrakcyjną formę w ukazywaniu tożsamości miejsca i tożsamości bohaterów, za bardzo dobre transponowanie animacji w dokumencie. "Mam tutaj przeszłość i teraźniejszość" jest filmem uniwersalnym i optymistycznym, którego forma powinna zostać doceniona przez widzów. Wszystko jest oparte na obserwacji nieustannie zmieniającej się rzeczywistości.

Festiwal Filmowy Senior Movie, którego pierwsza edycja odbyła się od 22 do 24 listopada w Szczecinie, skierowany jest do twórców filmowych w wieku emerytalnym (powyżej 60 roku życia), rekrutujących się z kina amatorskiego i niezależnego.

Na Festiwal składa się konkurs główny oraz wydarzenia towarzyszące (dyskusje, wykłady dotyczące sztuki filmowej, prezentacje profesjonalnych wartościowych produkcji filmowych, spotkania z gośćmi ze świata filmowego, koncerty i wystawy.

W tym roku o festiwalowe nagrody walczyły 32 filmy. Drugą Nagrodę otrzymał film "Life after Life" (reż. Lisa MacLean, Kanada), a trzecią "The Last of The Summer Surf - Gwyn & Rod" (reż. Rod Sumpter, Wielka Brytania). Przyznano także wyróżnienia.

Więcej informacji o tegorocznych warsztatach: http://bok.bialystok.pl/aktualnosci/festiwal-zubroffka-edukuje/

Źródło: białostocki Ośrodek Kultury