120 kilogramów produktów pochodzenia zwierzęcego próbował nielegalnie wwieźć z Białorusi do Polski 55-letni obywatel Rosji.
logo
czytaj E-gazety prasa online


2020-02-10

Mięsno-nabiałowy przemyt

• 120 kilogramów produktów pochodzenia zwierzęcego próbował nielegalnie wwieźć z Białorusi do Polski 55-letni obywatel Rosji.
• Przemyt niedozwolonych towarów udaremnili funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) z polsko-białoruskiego przejścia granicznego w Połowcach.

Podczas kontroli samochodu kierowanego przez 55-letniego Rosjanina funkcjonariusze KAS z przejścia granicznego w Połowcach ujawnili 120 kg produktów żywnościowych pochodzenia zwierzęcego – wędlin, kiełbasy oraz produktów mlecznych. Towary, których wwóz do Unii Europejskiej jest zakazany, podróżny ukrył w swoim bagażu podręcznym.

Ujawnione wędliny oraz nabiał zostały zatrzymane przez funkcjonariuszy celem ich utylizacji. Mężczyzna, który jak wyjaśnił, doskonale wiedział o obowiązujących zakazach, został ukarany mandatem karnym w wysokości 1000 zł.

Warto przypomnieć, że przywóz do Unii Europejskiej żywności pochodzenia zwierzęcego (produkty mięsne i mleczarskie) jest objęty ścisłą reglamentacją. Na wszystkich przejściach granicznych rozmieszczone są tablice i plakaty informujące o zakazie przywozu tego typu produktów. Zakaz obowiązuje w związku z koniecznością ochrony europejskiego rynku przed chorobami zwierząt m.in. ASF (afrykańskim pomorem świń).

Tekst i fotografiePodlaska KAS