logo
czytaj E-gazety prasa online


Jubileusz Zespołu Szkół Elektrycznych

2018-10-23

Fot. UM Białystok

Zespół Szkół Elektrycznych im. prof. Janusza Groszkowskiego w Białymstoku świętuje 70-lecia istnienia. Z okazji jubileuszu 19 października w placówce odbyły się uroczystości. W spotkaniu z uczniami, nauczycielami, rodzicami i absolwentami wziął udział prezydent Białegostoku.

Obchody święta szkoły rozpoczęły nabożeństwa w intencji społeczności szkoły. Otwarcie jubileuszu nastąpiło w szkole dziś o godz. 10.00. Goście wysłuchali koncertu szkolnej orkiestry dętej. Prezydent Białegostoku złożył życzenia uczniom i nauczycielom.

– To jedna z najlepszych szkół średnich w mieście, która kształci wspaniałych fachowców. Siedemdziesiąt lat w życiu szkoły to długi czas codziennej, ciężkiej pracy – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski. – Życzę wszystkim uczniom i nauczycielom, aby nauka i praca w tej szkole przyniosła jak najwięcej sukcesów w życiu.

Państwowe Liceum Elektryczne o specjalności elektromechanika ogólna powstało 16 czerwca 1948 roku. Naukę rozpoczęło wtedy 47 uczniów posiadających ukończone przynajmniej 2 klasy gimnazjalne. Na przestrzeni 70 lat istnienia szkoły zmieniło się niemal wszystko: nazwa szkoły, budynki, metody nauczania, formy egzaminów. Niezmienny pozostał jednak profil szkoły oraz to, że kształci się tu dobrze przygotowane kadry dla gospodarki.

– Przez minione dziesięciolecia nasi uczniowie wzbogacili potencjał zawodowy, ludzki i intelektualny miasta i regionu – powiedziała Anna Niczyporuk, dyrektor Zespołu Szkół Elektrycznych w Białymstoku. – Szkoła to nie tylko wyniki egzaminów, a przede wszystkim odkrywanie talentów, predyspozycji, marzeń, planów na przyszłość uczniów, pomoc w doborze odpowiedniej drogi zawodowej.

Z myślą o rozwoju szkolnictwa zawodowego i rynku pracy Miasto Białystok inwestuje w tworzenie dobrych warunków do nauki zawodu. Kilka dni temu otwarte zostało Centrum Kształcenia Praktycznego w Zespole Szkół Gastronomicznych. Dzięki temu uczniowie mają do dyspozycji nowoczesne pracownie. Młodzież, w ramach unijnego projektu, korzysta także ze staży, kursów, warsztatów i stypendiów.

W naszym mieście powstaje też nowe Centrum Kształcenia Praktycznego w Zespole Szkół Budowlano-Geodezyjnych. W planach jest utworzenie takich placówek przy Zespole Szkół Rolniczych, Zespole Szkół Technicznych i w świętującym właśnie 70 istnienia – Zespole Szkół Elektrycznych.

Źródło: UM Białystok